034-33257601
info@autismkerman.ir

دیابت بارداری و افزایش خطر اتیسم(اوتیسم) در کودکان

دیابت بارداری و افزایش خطر اتیسم(اوتیسم) در کودکان

دیابت بارداری و افزایش خطر اتیسم(اوتیسم) در کودکان

جزئیات

کودکان در صورتی که مادرانشان در دوران بارداری در معرض دیابت بارداری قرار داشته باشند ممکن است بیشتر در خطر ابتلای به اتیسم(اوتیسم)قرار بگیرند.

23 آبان 1402

دیابت در دوران بارداری مادر و احتمال بروز اتیسم(اوتیسم)

بر طبق مطالعه ای که در سال 2015 از بیش از 322000 کودک متولد شده در سالهای 1995 تا 2009 انجام گردیده زنانی که دیابت آنها تا پیش ازهفته های 26 تشخیص داده شده، مشخص گردیده که بیشتراحتمال دارد کودکان آنها در آینده اُتیستیک تشخیص داده شوند.به طور کلی در حدود بیش از یک درصد از همه کودکان در این مطالعه با میانگین سنی پنج سال و نیم مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند ولی پس از تولد مشخص گردید که داشتن دیابت بارداری شانس داشتن کودک اُتیستیک را تا 4/1 درصد افزایش می دهد. در این پژوهش 25035 نفر یعنی 8درصد از کودکان در مقایسه با 6496 یعنی 2درصد کودکان که مادرانشان مبتلا به دیابت نوع 2 بودند درمعرض دیابت بارداری قرار داشتند و 290792 یعنی 90درصد از کودکان مادرانشان مبتلا به دیابت نبوده اند.


در طول مدت این پژوهش یعنی در بین سالهای 1995 تا 2009میلادی 3388 نفر از این کودکان اُتیستیک تشخیص داده شدند که به شرح زیر است:

  • از کودکانی که در دوران جنینی درمعرض دیابت نوع 2 قرار داشته اند 115 کودک مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند.
  • از کودکانی که دیابت بارداری مادرانشان تا پیش از هفته 26 مشخص گردیده، 130 کودک مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند.
  • از کودکانی که پس ازهفته 26 نیز در معرض دیابت بارداری قرار داشته اند،180 کودک مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند.
  • کودکانی که در دوران جنینی معرض دیابت بارداری قرار نداشته اند، 2963 کودک مبتلا به اتیسم تشخیص داده شدند.

بعد ازتعدیل و جدا نمودن اطلاعات برای فاکتور هایی(علل هایی) مانند سن مادر درزمان بارداری،ازدواج فامیلی،سابقه،قومیت و جنس در این کودکان محققان در یافتند که دیابت بارداری نیز تا پیش از هفته 26 ارتباط معنی داری با تولد کودکان مبتلا به اتیسم دارد. محققان دریافتند که در صورتی که مادر پس از 26 هفتگی مبتلا به دیابت بارداری گردد، ریسک ابتلای به اتیسم افزایش نمی یابد.لازم به ذکر است یک بارداری عادی تا 40 هفته به طول می انجامد .بر طبق تحقیقی که در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر گردیده است پژوهشگران همچنین دریافتند که اگر مادر پیش از بارداری مبتلا به دیابت نوع 2 بوده باشد، ریسک ابتلای جنین به اتیسم افزایش نمی یابد.زیرا در این مورد پیش از بارداری مادران قند خون خود را تحت کنترل درآورده اند.دیابت با توانایی بدن برای رساندن قند موجود در غذا به داخل سلولها برای سوخت و ساز مداخله می کند و می تواند منجر به سطوحی از قند در خون گردد که باعث بالارفتن شرایط ناسالم بدنی و آسیب به رگهای خونی می گردد.
آنی ژیانگ از دپارتمان تحقیقات و ارزیابی کالیفرنیای جنوبی عنوان می نماید که مطالعات نشان نمی دهد چرا خطر اتیسم با دیابت دوران بارداری افزایش پیدا می کند. ولی این امکان وجود دارد که سطح بالای قند خون اثر طولانی مدتی بر رشد و عملکرد اندام جنین داشته باشد . به گفته متخصصان، دیابت بارداری می تواند به چند طریق بر جنین تاثیر گذار باشد از جمله از راه غلظت پایین تر از حد معمول اکسیژن در خون(هیپوکسیا)،استرس اکسیداتیو در بافت جفت و خون بند ناف و تغییرات در تجلی ژن و التهابات مزمن.به گفته سوزان لوی دانشیار مرکز پزشکی تحقیقات اتیسم در بیمارستان فیلادلفیا،دیابت دوران بارداری خطراتی را برای جنین از جمله مرگ افزایش می دهد.
پائول یانگ مدیرتحقیقات پزشکی اتیسم اسپیک عنوان می کند بر اساس مطالعات انجام شده، تغییرات مغزی تاثیر گذار ومرتبط با اتیسم تا قبل زایمان در کودک اُتیستیک بوجود می آید و این مهم را می توان بر اساس تفاوت اسکن های مغزی انجام گرفته بین کودکان اُتیستیک و دیگر کودکان (یعنی کودکان سالم)وقتی که تنها چند ماه داشته اند مشاهده نمود.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا در حدود 2/9 درصد از ماردران آمریکایی مبتلا به دیابت بارداری هستند و شاید به میزانی کمتر مادران ایرانی نیز با این شرایط دست به گریبان باشند. به همین منظور مادران می بایستی در دوران بارداری مراقب تغذیه و میزان قند مصرفی خود باشند تا بتوانند شرایط بهتری را برای خود و رشد جنین شان مهیا نمایند و بتوانند تا حدودی از آسیبهای احتمالی به جنین جلوگیری نمایند.مادران می توانند برای جلوگیری از دیابت باداری مواد غذایی با قند پایین مانند غلات سبوس دار،سبزیجات تازه،میوه ها(مانند سیب،موز،کیوی،پرتغال،گلابی وهلو) و حبوبات را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند. این خوراکی ها به کنترل طولانی تر قند خون در طول روزکمک شایانی می کند. از طرفی مادران مبتلا به دیابت بارداری می بایستی تا حد امکان کربوهیدارت ها از جمله گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود محدود تر نمایند و یا درصورت لزوم از گوشت بدون چربی یا مرغ بدون پوست در رژیم غذایی خود استفاده نمایند.

مقاله ها مرتبط