034-33257601
info@autismkerman.ir

کلینیک جامع توانبخشی امیدپزشک مغز و اعصاب

 
همه ما با کارکرد مغز اشنا هستیم و میدانیم که کنترل اجزای بدن برعهده مغز می باشد.اما مغز به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و باید بسیاری از اجزا دست به دست هم دهند تا این کار سخت به درستی انجام شود به همین جهت مغز به همراه نخاع واعصاب دربردارنده ان ،دستگاه عصبی نامیده می شوداز این رو در صورتی که هریک از بخش های دستگاه عصبی اسیب ببیند نه تنها عملکرد کل سیستم عصبی با مشکل مواجه می شود بلکه عملکرد کلی بدن را نیز با مشکل مواجه می کنند.
 
اختلالات مربوط به مغز واعصاب طیف عظیمی از بیماری ها را شامل می شود که ممکن است حتی برخی از ان ها را نشنیده باشید یا به برخی دیگر اشنایی داشته باشید.
متخصص مغز واعصاب در تشخیص و درمان انواع اختلالات مغزی ودستگاه عصبی تخصص دارد.
 
درصورد داشتن علائم زیر باید به پزشک مغز واعصاب مراجعه کرد:

-ابتلا به انواع سردرد در تمامی نقاط جمجه
-سرگیجه واحساس سنگینی و سبکی در سر
بیهوشی غیر طبیعی – وپایین امدن سطح هوشیاری
اختلال در حافظه
اختلال در تکلم و صحبت کردن
اختلال در حفظ تعادل
 اختلال در راه رفتن
اختلال در اندام
 
اینگونه علائم نشاندهنده ی بیماری های دستگاه عصبی هستند که از شایع ترین بیماری های مغز واعصاب که برای درمان ان هرچه سریعتر باید به متخصص مغز واعصاب مراجعه نمود.

در کلینیک جامع توانبخشی امید اولین قدم برای ارزیابی و تشخیص ، مراجعه به پزشک مغز واعصاب است که با تشخیص درست و استفاده از داروهای مناسب در جهت بهبود هرچه سریعتر مراجعین قدم برمیداریم و مراجع بعد از ان  به سایر  بخش های توانبخشی معرفی می گردد.
 
نوار مغزی

نوار مغز یا الکتروانسفالوگرافی به ثبت فعالیت الکتریکی مغز گفته می شود که برای تشخیص مشکلات مغزی مانند حملات سکته مغزی بکار می رود.
این روش با قرار گیری الکترودهایی در سطح سر انسان و تقویت و حذف نویز ، چاپ سیگنال ها  و در نهایت آنالیز آن ها انجام می پذیرد.
این روش به پزشکان در تشخیص مشکلات مربوط به فعالیت الکتریکی مغز مانند حملات کمک زیادی می کند.
تست نوار مغز برای بررسی نحوه تاثیر اختلالات مغزی دیگر بر الگوهای الکتریکی یا امواج مغزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
برای گرفتن تست نوار مغز کلاه مخصوص مجهز به الکترود برای شناسایی فعالیت الکتریکی مغز مورد استفاده قرار می گیرد ، این تست یکی از بهترین ابزارهای تشخیصی برای تشخیص اختلالات تشنجی از جمله صرع است.
در برخی موارد متخصصان از این روش در کنار سایر روش های تشخیصی همچون سی تی اسکن یا ام آر آی نیز بهره می برد.
سلول های مغزی با استفاده از سیگنال های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و برخی اختلالات مغزی می تواند منجر به بروز اختلال در سیگنال های مغزی شود این تست تغییرات ایجاد شده در فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری کرده و از این طریق به پزشکان در تشخیص اختلالات مغزی کمک زیادی می کند.


موارد کاربرد نوار مغز
 
نقشه مغزی یا  QEEGچیست؟
الکتروانسفالوگرافی کمی یا همان نقشه‌برداری مغز (QEEG) شکلی ارتقا یافته از نوار مغزی سنتی است. فرایند آن به این صورت است که اطلاعات EEG به‌دست‌آمده از سطح مغز پس از آن که تحت یکی از روش‌های پردازش سیگنال قرار گرفتند بر اساس اندازه دامنه، فرکانس و محل فعالیت به‌صورت یک نقشه از فعالیت مکانی توپوگرافیک مغز درمی‌آیند. این نقشه مغزی به‌دست‌آمده، سپس با نقشه مغزی جمعیت بهنجار بر اساس سن و جنس مقایسه شده و از طریق آن می‌توان کارکرد مغز را بررسی و مطالعه کرد.
 
کاربرد نقشه مغزی در درمان بیماری ها
در مقایسه با سایر روش‌های تصویربرداری از مغز، QEEG  اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد مغز می‌دهد و می‌تواند برای تشخیص و پیگیری روند درمانی مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات به‌دست‌آمده در این آزمایش برای کمک به تغییر فعالیت مغز، بهبود حافظه، تقویت تمرکز، کاهش افسردگی و... استفاده می‌شود. در مجموع از نقشه برداری مغز برای اهداف تشخیصی و درمانی زیر استفاده می‌شود:
 
 
توانبخشی شناختی

به زبان ساده همانگونه که می توان یک عضله را تقویت کرد به مراتب راحت تر از ان می توان مغزرا تقویت کرد اصطلاحی وجود دارد که میگوید " ما هر چه بیشتر از مغزمان استفاده نماییم مغز بیشتری داریم".
 
اگرفردی در عملکردی مهارت پیدا کند ، ساختاری از مغز که در ان عملکرد فعال است تقویت می شود. پایه توانبخشی و توانمندسازی شناختی نیزبراین اصل استوار است.مغزیک ارگان انعطاف پذیر وتغییر پذیر است و می توان با توان بخشی شناختی مغز را ترمیم نمود و یا با توانمندسازی ارتقا داد.
 
توان بخشی شناختی اصلاحی گسترده است برای توصیف روش های درمانی که به مشکلات شناختی که ممکن است پس از اسیب مغزی به وجود ایند پرداخته است.

در کلینیک امید، در جهت افزایش مهارت های شناختی از نزم افزازهای شناختی معتبر مانند کاپیتان لاگ، ریهاکام و... استفاده می شود.

 
شنوایی سنجی
 

نامی است که به تست شنوایی داده می شود.این تست شامل ازمایشات و اندازه گیری های مربوط به شنوایی است و امکان ارزیابی عملکرد شنوایی را فراهم می کند. همانطور که نیاز است در دوره های مشخصی برای چکاپ کامل سلامت بدن به پزشک مراجعه شود ، یا برای بررسی وضعیت بینایی به اپتومتریست مراجعه شود ، گوش ها نیز برای اطمینان از سلامتشان نیاز به شنوایی سنجی دارند.

در کلینیک جامع توانبخشی امید به منظور خدمت رسانی به مردم عزیز این خدمت ارائه می شود.

. ادیومتری،تمپانومتری،
. ارزیابی و توانبخشی اختلالات پردازش شنیداری
. ارزیابی و مشاوره ووزوز گوش
. اختلالات پردازش حسی
 
فیزیوتراپی
فیزیوتراپی علمی است که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش دارد، بلکه میتواند از ایجاد آسیب هم پیشگیری کند. هم بخشی از سیستم توانبخشی است و هم در مراقبت های حاد نقش دارد. به علاوه در حفظ عملکرد های حرکتی، مدیریت بیماری های مزمن و آموزش به بیمار و مراقب او، هم فعالیت می کند.

در هر مرحله ای از زندگی افراد، فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد مثلا وقتی یک نفر بخاطر تصادف، بیماری و … توانایی جسمی و حرکتی اش را از دست داده است.
از نظر انجمن جهانی فیزیوتراپی تعریف این گونه است که:

فیزیوتراپی به فرد کمک می کند تا توانایی هایش را افزایش دهد، یا در شخصی که بیماری پیش رونده مثل ام اس دارد توانایی هایش را حفظ کند و یا در کسی که یکسری از توانایی هایش را از دست داده است فعالیت ها و توانایی های جایگزین پیدا کند و به فرد آموزش های لازم را جهت حفظ حداکثر استقلال بدهد.”

درواقع یکی از علوم اصلی توانبخشی است
فیزیوتراپی چونکه در رابطه با حرکت است وهمه چیز هایی که برای حرکت نیاز هست را در نظر می گیرد شامل چند دسته از بیماری ها میشود:
 
1.بیماران ارتوپدی
2.بیماران نورولوژیک
3.بیماران تنفسی وقلبی
4.بیماران رماتیسمی و پوستی
5.مشکلات مرتبط با کف لگن
6.بیماران نیازمند بستی (پس از بارداری ، جراحی و...)
7.بیماران سوختگی
8.کودکان
 
 
کاردرمانی جسمی

اگر دچار درد ، آسیب ، بیماری یا معلولیت هستید که کارکردن، مدرسه رفتن، مراقبت از خود، انجام کارهای خانه ، حرکت کردن یا شرکت کردن در فعالیت ها را برای شما سخت کرده است ، این نوع درمان می تواند کمک کننده باشد.

کاردرمانی (کاردرمانگر) به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید.
 
کاردرمانی ذهنی
یکی از شاخه های مهم کاردرمانی می باشد که به درمان و کاهش مشکلات ذهنی در کودکان کمک می کند. کاردرمانی ذهنی در کودکان با بهره گیری از متدهای تخصصی به آموزش مفاهیم چه کودکانی به کاردرمانی ذهنی نیاز دارند؟

کودکان اتیسم
اختلال رفتاری
اختلال یادگیری
اختلال توجه
تمرکز
مشکلات حافظه
مشکلات نوشتاری
کودکان با تاخیر رشدی
کودکان با مشکلات درکی شناختی
کودکان مخچه ای
کودکان بیش فعال
کودکان با مشکل بینایی – شنیداری
فواید کاردرمانی ذهنی
تقویت مهارت های بازی
درمان مشکلات درکی_بینایی
بهبود مشکلات حسی
بهبود تعادل
بهبود مهارت های ارتباطی
تقویت مهارت های ترسیمی و رشد نقاشی
 
روان درمانی
یا درمان روان شناختی استفاده از روش های روان شناختی مبتنی بر تعادل شخصی منظم با فرد بزرگسال ، به منظور کمک به وی در تغییر رفتار و غلبه بر مشکلات است.روان در مانی برای بهبود سلامت روان فرد،حل یا کاهش رفتار های دردسر ساز ، اعتقادات ، اجبارها، افکار یا عواطف و بهبود روابط ومهارت های اجتماعی به کار می رود.امروزه همچنین انواع مختلفی از روان درمانی برای کودکان ونوجوانان مانند بازی درمانی وجود دارد.

تکنیک های روان درمانی بسیار متفاوت و فراوان است جلسات روانکاوی بیشتر شامل جلسات یک به یک ، بین مراجع و درمانگر است ، اما برخی از اوقات به صورت گروهی نیز انجاکم میشود.روان درمانی یا درمان روان شناختی یا صحبت درمانی راهی برای کمک به افرادی است که دچار انواع مختلفی از بیماری های روانی  و اختلالات عاطفی هستند.روان درمانی به حذف یا کنترل علائم  مشکل زا کمک میکند تا  فرد عملکرد بهتری داشته باشد و سلامتی و درمان را بالا ببرد. با کمک روان درمانگران افسردگی اضطراب و  وسواس را درمان کنید.

روان درمانی به حل مشکلاتی نظیر اختلال در کنار امدن بازندگی روز مره ، تاثیر اسیب روحی ، بیماری جسمی یا فقدان (مثل مرگ عزیز) و اختلال لات خاص روان درمانی (مثل افسردگی و اضطراب) کمک میکند. روان درمانی انواع مختلفی دارد و ممکن است تاثیر یک نوع روی یک مشکل خاص بهتر باشد.میتوان همراه با روان درمانی از دارو یا دیگر روش های تراپی استفاده کرد.
 
ایا روان درمانی تاثیر دارد؟
از تحقیقات چنین برمی اید که اکثر کسانی که روان درمانی انجام میدهند از شر علائم خلاص میشوند ومیتوانند عملکرد بهتری در زندگی داشته بالشند.تقریبا 75 درصد از کسانی که وارد جلسات روان درمانی میشوند تاثیر مثبتی از خود نشان میدهند. ثابت شده که روان درمانی منجر به بهبود رفتار  و عواطف میشود وبابروز  تغییرات مثبت  در مغز  و بدن همراه است. کم شدن روزهای بیماری ، ناتوانی کمتر، مشکلات پزشکی کمتر و رضایت  کاری  بیشتر از دیگر مزایای روان درمانی  است.

انجام تست های روانشناختی

ارزیابی  های روانشناختی انجام ازمایش ها وازمون هایی است که مشکلات روان شناختی  را درافراد ارزیابی میکنند بخصوص در ارزیابی روان شناسی ، روان شناسان ارزیابی میکنند که ایا فرد دارای نشانه هایی ازیک بیماری خاص است یا نه.ارزیابی همچنین ارزیابی روان شناختی  ممکن است توصیف یا توضیح  مشکلات عمومی روانی یک فرد ارائه دهد که به منظور درک رفتار فرد باشد. شناسایی مشکلات خاص روانی گام ضروری در ارائه  و اجرای یک برنامه درمان است.
 
 
گفتاردرمانی

گفتار و زبان یکی از شاخه های توانبخشی می باشدکه به اسیب شناسی اختلالات مربوط به گفتار وزبان می پردازد.
گفتاردرمانگر یا پاتولوژیست گفتار و زبان کسی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان و بلع می پردازد. در واقع گفتاردرمان، ارتباط درمانگر است. همانطور که گفته شد بخشی از ارتباط، صحبت کردن است. ما می توانیم با خواندن و نوشتن، زبان بدن، حالات چهره ای و حتی با تماس چشمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

پس فعالیت گفتاردرمانگر منحصر بهصحبت کردننیست چرا که برای خیلی از افراد پیش می آید که به دلیل آسیب های مغزی یا آسیب اندام های صورت (مثل قطع عضو یا فلجی عضله زبان) قادر به صحبت کردن نیستند ولی نباید این افراد را از ارتباط برقرار کردن محروم کرد.

در اینجا لزوم ارتباط برقرار کردن حتی با روش های جبرانی مشخص می شود. همچنین در برخی موارد که فرد در روش های ارتباطی دیگری به جز صحبت کردن مثل زبان بدن، تماس چشمی و… ضعیف است میتواند به گفتاردرمانگر مراجعه کند.

همینطور به دلیل آشنایی تخصصی با فیزیولوژی و آناتومی اندام های زبان ، دهان ، حلق ، حنجره و … در حیطه بلع نیز فعالیت می کند و به نوزادان یا بزرگسالانی که در بلعیدن و غذا خوردن مشکل دارند کمک می کند.
 
بخش های گفتار درمانی،
ارزیابی، تشخیص اختلالات گفتار و زبان
تاخیر در رشد گفتار و زبان
لکنت در کودکان و بزرگسالان  و مشکلات تلفظی
اختلالات بلع ،صوت ،وحنجره
اختلالات گفتاری ناشی از اتیسم ، عقب ماندگی ذهنی، کم شنوایی ، شکاف کام ، وسکته مغزی و...
 
اختلالات یادگیری
 
به ناتوانی های یادگیری اصطلاحی مادر برای طیف گسترده ای از مشکلات یادگیری است به زبان ساده کودکان و بزرگسالان دارای اختلال یادگیری  چیزهارامتفاوت میبینند و می شنوند و درک میکنند، این می تواند در یادگیری اطلاعات  و مهارت های جدید ان ها را دچار مشکل کند. با اینکه هر کودکی هر چند گاهی در انجام تکالیف شب مشکل دارد، اگر یکحوضه خاص از یادگیری  به طور مداوم مشکل ساز شود،این میتواند نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد.

مواجهه با این احتمال که کودک شما یک اختلال یادگیری دارد بسیار دشوار است.
هیچ پدر و مادری نمی خواهد رنگ فرزند خود راببیند ممکن است باخود بپرسند این به چه معناست یا نگران شوید چگونه مدرسه را پشت سر بگذرانند یا ممکن است به او برچسب کند ذهن بزنند.
 
موسیقی درمانی

کاربرد موسیقی  و برنامه های موسیقی  درجهت توانبخشی بیمارات جسمانی و روانی است.
موسیقی به عنوان وسیله ارتباطی میتواندعامل ابراز عواطف و نگرشها واحساسات باشد یکی از مهمترین جنبه های موسیقی به خاطر وجه غیر کلامی ان است.
موسیقی منعکس کننده محدوده وسیعی  از عواطف انسانی اسj و رشته موسیقی درمانی  درواقع  یکی از شاخه های علوم درمانی است که از مدت ها پیش مرسوم بوده ولی به شکل علمی در دهه های اخیر مطرح شده است. به طور کلی موسیقی درمانی نوعی هنر درمانی است  که از موسیقی برای بهبود  وحفظ  سلامت جسمی ، روان شناختی و اجتماعی افراد استفاده می کند و شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها از جمله گوش دادن به موسیقی ،اواز خواندن و نوازندگی یک ساز موسیقی است. این نوع روند درمانی  توسط یک متخصص اموزش دیده  انجام می شود و اغلب  دربیمارستان ها ، مراکز توانبخشی ،مدارس ،مراکز درمانی و اسایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.
 
 
رفتار درمانی

رفتار درمانی از رویکرد های  اصلی  روان درمانی است  که به حل مشکلات افرادی که رفتار های غیر عادی و گاها اسیب زننده به خود و جامعه انجام می دهند کمک می کند.
 
موارد کاربرد
اختلالات اضطرابی
اختلال وسواس
خشم وپرخاشگری وناتوانی در مدیریت ان
وحشت زدگی
فوبیا
اختلال دوقطبی
افسردگی
اختلال روان تنی
 اختلال درغذا خوردن (کم خوردن یا پر خوردن بیش از حد)
اعتیاد به مواد مخدر
اعتیاد به الکل
بیش فعالی
نقض توجه وتمرکز
اختلالات رفتاری کودکان وبزرگسالان